1. Úvod
  2. UŽITOČNÉ INFORMÁCIE
  3. O krištáľoch Swarovski ®

 

Swarovski ® - označovanie šperkov s krištáľmi Swarovski ®

Materiál:

Swarovski je pojem, ktorý je v šperkárstve veľmi často používaný. Napriek tomu zostáva pre väčšinu ľudí nie presne vysvetleným pojmom. Na konci 19. storočia si Daniel Swarovski, pôvodom Čech, nechal patentovať unikátny systém brúsenia horského krištáľu, ktorý sa používa pri opracovaní dodnes. Predtým sa pre Swarovski šperky používal horský krištáľ - teda minerál prírodného pôvodu. To však len do doby, kedy sa začal krištáľ vyrábať zo skla - teda synteticky. Krištáľ bol v podstate nahradený krištáľom.

Avšak dokonalý pomer strán, brus, odraz svetla - to sú základné charakteristiky kameňov, ktoré nesú názov Swarovski. Swarovski sa stal pojmom v mnohých krajinách po celom svete a stále si udržiava svojich priaznivcov vďaka vysokej kvalite spracovania krištáľov. Swarovski je však pojmom aj pre zberateľov - typickým príkladom sú krištáľové figúrky zvieracích podôb, ktoré sú vysoko cenené práve zberateľmi. V praxi sa stretávame s niekoľkonásobným označením šperkov spätých s firmou Swarovski:

 

"Šperky Swarovski"

je termín, ktorý označuje luxus, dokonalý ligot a nádherný brus krištáľov, ktoré sa už viac ako jedno storočie vyrába tradičnou patentovanou metódou.

V dnešnej dobe je v šperkárstve používa mnoho termínov, ktoré termín Swarovski používajú.

Bohužiaľ je tento termín veľmi často mylne alebo zavádzajúcim spôsobom zámerne zneužívaný.

 

Preto by sme v krátkosti radi uviedli, ako zoznam termínov a označenia, s ktorými sa môžete stretnúť v súvilosti sa šperky označovanými termínom Swarovski ®

1. Swarovski

Šperk, ktorý kompletne celý pochádza priamo z dielne spoločnosti Swarovski musí byť označený symbolom bielo-šedej labute. Tieto šperky sa predávajú len v autorizovaných predajniach a prostredníctvom oficiálnych stránok spoločnosti  Swarovski.Tieto šperky a označenie šperkov sa mimo oficiálnej predajne nesmie objaviť.

2. Swarovski Elements

Takto označené šperky majú krištále z dielne Swarovski. Ostatné časti šperkov pochádzajú od iných návrhárov - výrobcov.

V praxi je to tak, že rôzni výrobcovia šperkov nakúpia krištále od spoločnosti Swarovski a tými potom osadzujú šperky, ktoré vyrábajú. Takto označené šperky spoločnosť Swarovski nijako neschvaľuje.


S týmto označením sa môžeme naďalej stretávať. Pravosť šperkov označených týmto logom však nie je možné overiť online.

 

Od roku 2015 sa pre nové kolekcie šperkov s krištáľmi Swarovski ® nepoužíva označenie Swarovski Elements.

Výrobcovia šperkov s krištáľmi Swarovski ® majú čas do konca roka 2015 prestať toto označenie používať a nechať si schváliť svoje kolekcie šperkov pomocou nového systému, ktorý umožňuje overenie pravosti.

3. Pečať Crystals from Swarovski

V súčasnosti sa môžeme začať stretávať s označovaním šperkov pečaťou "Crystals from Swarovski" čiže "Šperky s krištáľmi Swarovski ®".

Táto pečať a použitia autorizačné značky zaisťuje sofistikovaným spôsobom pôvod krištáľov Swarovski ®.

Šperky označené pečaťou crystals from Swarovski majú holografické označenia a zároveň unikátny kód, ktorý vydáva spoločnosť Swarovski výrobcovia šperkov s krištáľmi Swarovski ®.


Šperky zdobené kryštálmi Swarovski ® opatrené pečaťou crystals from Swarovski sú uvedené v evidencii spoločnosti Swarovski.

 

 

Overenie pravosti

Každý klient, ktorý si kúpi šperk označený pečaťou Crystals from Swarovski môže overiť pravosť kryštálov Swarovski pomocou zadania unikátneho kódu, ktorým bude každý šperk spolu s pečaťou opatrený. Toto overenie môže vykonať na stránkach spoločnostiSwarovski.

To je úplne zásadný rozdiel oproti všetkým predošlým označovaním šperkov s krištáľmi Swarovski ®. Označovanie pečaťou Swarovski vysoko zvyšuje možnosť overenia pravosti šperkov a eliminuje zneužívanie termínu Swarovski.

 

Predpokladáme, že väčšina výrobcov vykoná zmenu z označovania Made with Swarovski Elements na Pečať Crystals from Swarovski počas roka 2015.

Používanie pečate Crystals from Swarovski

Každý obchodník predávajúci šperky s krištáľmi Swarovski ® označené touto pečaťou musí mať dohodu, ktorá presne upravuje podmienky používania pojmu Swarovski a pečate crystals from Swarovski.

Právo na užívanie pečate Crystals from Swarovski ® a používanie autorizačný značky (copyright) získava obchodník na základe tejto zmluvy a priame kontroly. Túto pečať smie obchodník používať len podľa presne stanovených podmienok. Použitie pečate podlieha prísnej kontrole zo strany spoločnosti Swarovski.

Swarovski Elements alebo pečať Crystals from Swarovski?

Zmluva a pečať spoločnosti Swarovski ® zabezpečuje pravosť krištáľov Swarovski ® a zároveň umožňuje priamu kontrolu nad šperkami zdobenými krištáľmi Swarovski ®.

Každý výrobca, ktorého šperky budú obsahovať krištále Swarovski ® si novo vyrobené šperky musí nechať schváliť a prideliť im autentifikačný kód.

Toto označenie nie je už voľným zneužitelným logom akým bolo Made with Swarovski elements. Jedná sa o sofistikovaný systém hologramového označovania krištáľov s možnosťou overenia pravosti podľa unikátneho kódu.

 

Dnes už nepoužívané symboly a označenie:

4. Swarovski Components

Tento termín sa používal predtým pre označovanie šperkov vyrobených inými výrobcami, ktorí používali Swarovského krištále. Výrobca iba kúpil krištále Swarovski a použil ich.

 

5.Crystallized

Označovalo šperky, ktoré boli vyrobené inými výrobcami s použitím krištáľov Swarovski. Dizajn týchto šperkov bol zapísaný v spoločnosti Swarovski. Toto označenie sa dnes už tiež nepoužíva.

 

 

 

Trendy:

Šperky zdobené krištáľmi Swarovski ® zdobili od svojho počiatku mnoho známych osobností. Tiež mnoho svetových návrhárov používalo a stále používa tieto fenomenálne krištáľmi pri vývoji nových kolekcií. Zo súčasných napr. Jean Paul Gaultier alebo Marios Schwab. Prakticky celé minulé storočie s výnimkou pauzy na svetovej vojny pretína samotný vrchol šperkárskeho priemyslu značka Swarovski. Menovať vývoj trendov šperkov Swarovski by však zabralo niekoľko stránok, tak menujme tie aktuálne: Posledné trendy Okrem bohato zdobených oceľových prsteňov, sú samozrejme piercingy zdobené krištáľmi Swarovski ®, ktoré dávajú týmto šperkom elegantný rozmer. Tiež dizajnovo jednoduché náušnice s krištáľmi Swarovski ® sa teší veľkej priazni. Pre fanúšikov tejto značky sú pripravené farebné kolekcie, ktoré sa skladajú z náušníc, prsteňov, príveskov a piercingov.

 

Praktické informácie - údržba:

"Jemne" Tak by mala znieť odpoveď na to ako čistiť šperky s krištáľmi Swarovski ®. Zvlášť vtedy, ak sú osadené mnohými drobnými krištáľmi, ktoré sú v šperku uchytené lepením. Vyhnúť sa umývaniu rúk i riadu s takýmito prsteňmi považujte za samozrejmosť. Jednoznačne tým predĺžite životnosť šperku. Šperky s krištáľmi Swarovski ® aj cez svoju priaznivú cenu sú považované za luxusné a ako k takým by sa k nim človek mal aj správať.

 

Na čo si dať pozor:

Predovšetkým na zámenu označenia alebo manipuláciu s označením šperkov s krištáľmi Swarovski ®. Venujte preto, prosím, zvýšenú pozornosť tomu, aké pojmy používajú obchodníci pri predaji svojich šperkov zdobených krištáľmi Swarovski ®.

Napr. použitie loga biele (šedé) labute na označovanie šperkov zdobených kryštálmi Swarovski ® je nezákonné.

Zrejme sú tak označované šperky, ktoré v skutočnosti nie sú z dielne Swarovski alebo sú šperky zdobené krištáľmi Swarovski ® vydávané za pravé šperky Swarovski.

Prihláste sa k odberu noviniek:
Kliknutím na POSLAŤ súhlasíte so spracovaním osobných údajov
Vytvorené na Eshop-rychlo.skEshop-rychlo.sk
Spracovanie osobných údajov môžete ovplyvniť úpravou svojich preferencií ochrany súkromia.